Parafia została wydzielona z parafii Cmolas (obecnie diecezja rzeszowska), uposażona przez króla Augusta III, erygowana przez biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka w 1765r. Pierwszą świątynią była drewniana kaplica wzniesiona w 1743r. /jeszcze przed powstaniem parafii/, która nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Budowę kościoła p.w. Św. Bartłomieja Apostoła rozpoczęto w 1761r., a zakończono po 30 latach. Świątynia została konsekrowana w dniu 19 czerwca 1792r. przez bp przemyskiego Antoniego Gołaszewskiego.
Kościół p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim jest wybudowany w stylu późnobarokowym. Posiada dwie wieże. Jedna z nich to wolno stojąca dzwonnica bramna z trzema dzwonami, przez którą prowadzi główne wejście na plac kościelny okolony murem. Druga wieża wznosi się nad głównym wejściem do świątyni. Elewacja zewnętrzna kościoła, dzwonnicy i muru to tynk gładki, w kolorze żółto-białym.
Architektura wnętrza jest bardzo bogata w detale. Na uwagę zasługują pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku elementy wyposażenia wnętrza wykonane w słynnej szkole lwowskiej Macieja Polejowskiego :
- Ołtarz główny w stylu barokowym z kamienną mensą z relikwiami św. Wojciecha i Stanisława. W centrum nadstawy ołtarza znajduje się Chrystus na Krzyżu. Nad krzyżem postać Boga Ojca, a na szczycie Ducha św. Obok krzyża stoją figury Matka Najświętsza i św. Jan Apostoł. Obok rzeźby: Mojżesza i Zachariasza. Rzeźby z głównego ołtarza pochodzą ze słynnej szkoły lwowskiej Macieja Polejowskiego.
- Ołtarz boczny z rzeźba Serca Jezusowego. W szczycie obraz św. Antoniego Padewskiego. Ołtarz posiada zasuwę. Na zasuwie obraz św. Bartłomieja Apostoła
- Ołtarz boczny Matki Bożej. Centralną ozdobą ołtarza jest Matka Boża siedząca na krześle z Dzieciątkiem Jezus. W szczycie obraz Matki Bożej Różańcowej, a na mensie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na zasuwie obraz św. Józefa, kiedyś był obraz Matki Bożej Bolesnej, który znajduje się pod chórem.
- Ambona bogato wykonana w stylu barokowym z symbolami ewangelistów: Mateusz – człowiek, Marek – lew , Łukasz – wół, Jan – orzeł. Na szczycie ambony figura Pana Jezusa z krzyżem.
- Prospekt organowy XVIII w. Maciej Polejowski. Na wieży centralnej Dawid z harfą, na wieżach skrajnych wazony Na narożnikach Aniołowie z trąbami.
- Feretron „św. Bartłomiej” i „MB Różańcowa ze św. Dominikiem i św. Katarzyną”
- Feretron „św. Barbary” i „Dzieciątka Jezus”
- Rzeźba Matka Boża Niepokalana ponad prospektem organowym
- Płaskorzeźba „Chrzest Chrystusa”
- Kartusze – medaliony dwunastu Apostołów
- Witraże – 1906r. Projekt Teodor Zajdzikowski wyk. Krakowski Zakład Witraży Władysława Ekielskiego i Antoniego Tucha, naprawiane w 1947r. W prezbiterium; Serce Pana Jezusa, Św. Tomasz, Św. Antoni i Św. Bartłomiej. W nawie: Matka Boża Ostrobramska i Matka Boża Częstochowska
- Polichromia: wykonana w 1885r przez malarza Wiktora Puszczyńskiego z Radomia. Częściowo przemalowana w 1949r przez ks. Władysława Luteckiego i Mariana Strońskiego z Przemyśla.
Sceny w prezbiterium „Boże Narodzenie”, „Burza na morzu”, „Przemienienie Pańskie” „Ucieczka do Egiptu”
Sceny w nawie: „Chrystus nauczający w świątyni”, „Wskrzeszenie młodzieńca z Naim” oraz „Jawnogrzesznica” i w medalionie „Św. Marcellus”
- Chrzcielnica kamienna pochodzi z 1950r
Dzwonnica pochodzi z tego samego okresu co kościół, czyli z XVIII wieku. Obecnie na dzwonnicy znajduje się trzy dzwony:
Pierwszy, największy dzwon to dzwon noszący imię Bartłomiej, został odlany 20 lipca 1794 r. Ma już ponad 220 lat i waży 1450 kg . Na czaszy dzwonu można przeczytać inskrypcje:
„Ten dzwon ulany jest na większą cześć i chwałę Boga Wszechmogącego w Trójcy św. Jedynego i Niepokalanie Poczętej Najświętszej Maryi Panny tudzież św. Bartłomieja Apostoła, patrona kościoła Majdańskiego i parafii. Roku 1794 lipca 20”
Drugi, średni to dzwon noszący imię Wojciecha i Stanisława, Biskupów i Męczenników, głównych patronów Polski Waży 800 kg i pochodzi z roku 1965. Na czaszy dzwonu znajdują się płaskorzeźby św. Wojciecha Bp i św. Stanisława Bp oraz inskrypcja:
„Powołały nas do życia szlachetne i ofiarne serca parafian parafii Majdanu Królewskiego na pamiątkę 1000-lecia Chrztu Polski i oddania się parafii Maryi, Matce Jezusowej, Kościoła całego i Królowej Polski. 8 Grudnia 1965-1966. Imię Moje Wojciech Stanisław BP”
Trzeci, najmniejszy, dzwon noszący imię Jan – ważący 500 kg z Jubileuszowego roku 2000, na którym widnieje płaskorzeźba św. Jana Chrzciciela i czytamy inskrypcje:
„Tobie chwała i cześć Trójco Przenajświętsza. Jubileum A.D. 2000. Imię moje Jan”.
Z parafii Majdan Królewski wydzielono z czasem sześć nowych parafii: Tarnowska Wola (1926r.), Krzątka (1952r.), Nowa Dęba(1957r.), Wola Rusinowska (1968r.), Huta Komorowska (1991r.) i Komorów (1997r.)
Zespół kościoła parafialnego w Majdanie Królewski złożony z: kościoła parafialnego p.w. Św. Bartłomieja Apostoła, dzwonnicy bramnej oraz muru-ogrodzenia z wnękami na stacje Męki Pańskiej został wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Tarnobrzegu 22.04.1991r.
Na uwagę zasługuje pomnik z figurą Matki Bożej Wniebowziętej na Placu Konfederatów Barskich / zbrojny związek szlachty polskiej pod wodzą Kazimierza Pułaskiego / przed świątynią pochodzący z 1788r. Pomnik ten z figurą MB został wzniesiony na uczczenie zwycięskiej bitwy Konfederatów Barskich z wojskami rosyjskimi jaka miała miejsce 21 czerwca 1771 r. na polach koło Majdanu. Zginęło wówczas około 150 konfederatów. Obelisk z figurą MB została odnowiona i przeniesiona o kilka metrów w głąb placu w 2015 r.